3.013 visninger
|
Oprettet:
Tilmeldt:
9. apr 2010 Følger: 51 Følgere: 100 Gnavere: 1 Emner: 40 Svar: 748
Foder til både kaniner og marsvin. {{forumTopicSubject}}
Da jeg har 6 kaniner + 4 (forhåbentlig snart 5, og evt. unger) der skal have mad, får de alle sammen gnaverblanding. Men jeg vil rigtig gerne give mine kaniner noget andet - jeg tænker lidt på rabbit royal. Men det bliver for dyrt at købe 2 forskellige slags foder. Og jeg synes det er lidt kedeligt for marsvinene hvis de bare skal have piller og havre. Så kan I anbefale noget godt foder både til kaniner og marsvin?
Helst ikke alt for dyrt, og skal helst kunne købes i en dyrehandel på Fyn. Men nettet kan også gå an.
<i>~Cathrine</i>
maj 2010
Følger: 58 Følgere: 61 Gnavere: 19 Emner: 73 Svar: 3.427
Marsvin skal feks ikke have gnaverblanding eller havre, de skal have et marsvinepillefoder med c-vitamin.
apr 2010
Følger: 71 Følgere: 106 Gnavere: 9 Emner: 40 Svar: 966
apr 2010
Følger: 51 Følgere: 100 Gnavere: 1 Emner: 40 Svar: 748
- Annbritt, du snakker om nogle marsvine piller. Dem har jeg godt nok aldrig hørt om? Hvor kan de købes, og skal de blandes op med noget andet?
apr 2010
Følger: 13 Følgere: 11 Gnavere: 6 Emner: 53 Svar: 472
på zooplus.com kan du købe Tima Mega C, som marsvinepiller der dækker marsvinenes behov. På lux-shoppen.dk kan du købe Aller Mølle, som også er marsvinepiller.
apr 2010
Følger: 51 Følgere: 100 Gnavere: 1 Emner: 40 Svar: 748
- Og tak. Kigger lige på det.
apr 2010
Følger: 51 Følgere: 100 Gnavere: 1 Emner: 40 Svar: 748
Tusind tak for jeres hjælp! Jeg er rigtig glad for at I gad og svare! Dyrerne skulle jo gerne have det helt rigtige foder!
maj 2010
Følger: 58 Følgere: 61 Gnavere: 19 Emner: 73 Svar: 3.427
Det er nemlig rigtigt, som der bliver sagt, at marsvin ikke selv producere det. I værste fald kan de blive syge af c-vitamin mangel, hvis ikke de får det tilført deres foder. Modsat kaniner, der ville få overskud af det, hvis de skulle spise marsvinepiller.
apr 2010
Følger: 5 Følgere: 8 Gnavere: 3 Emner: 20 Svar: 169
Jeg køber tima mega c fra zooplus. Jeg synes det er rigtig billigt og så er det samtidig godt :o)
maj 2010
Følger: 58 Følgere: 61 Gnavere: 19 Emner: 73 Svar: 3.427
Man skal generelt ikke lytte til folk i dyrehandlere, de siger hvad som helst for at sælge.
maj 2010
Følger: 58 Følgere: 61 Gnavere: 19 Emner: 73 Svar: 3.427
Hvis der er solsikkekerner i (det er der i mange gnaverblandinger), så skal du også sortere dem fra.
Man kan sagtens putte c-vitamin pulver i maden, det er ikke det, der er problemet, men at selve foderet er forkert.
apr 2010
Følger: 7 Følgere: 6 Gnavere: 1 Emner: 7 Svar: 194
maj 2010
Følger: 58 Følgere: 61 Gnavere: 19 Emner: 73 Svar: 3.427
jun 2010
Følger: 1 Følgere: 1 Gnavere: 1 Emner: 1 Svar: 7
Marsvinet er jo en gnaver og der er det specielle ved den, at den ikke selv kan danne c-vitamin og derfor skal have sit behov for c-vitamin dækket gennem kosten. Dette er meget vigtigt, da marsvinet ellers kan blive alvorligt syg!
Jeg fodrer mine dyr med følgende foderemner:
Frisk hø ad libitum
Foderpiller med c-vitamin (tysk foder Ovator Meer C i 25 kg. sække) i blandet tørret persille, majs-, havre- og ærteflager
Persille (krus- og bredbladet) - marsvinene elsker det!
Grønkål
Hvidkål
Savoykål
Peberfrugt - den røde har mest c-vitamin, men alle farver duer
Gulerødder
Bladselleri
Broccoli
Sukkerærter
Majs
Rødbeder
Agurk (som godbidder)
Æbler - kun i små portioner og ikke de sure....
Knoldselleri
Dertil frisk vand hver dag
Når det er blevet forår, starter jeg med at give marsvinene frisk græs og mælkebøtter, skvalderkål og senere også lidt kløver, vejbred, løvstikke, elefantgræs, bambusblade og majs (hele planten) m.v. Giv kun små mængder i starten, så marsvinet langsomt vænner sig til den ny mad, da de ellers kan få dårlig mave.
Der er sikkert også mange andre foderemner, marsvinet kan spise, men start med at introducere nye grøntsager i små mængder, så marsvinet ikke bliver sygt. Rå kartofler er giftige for marsvin!
Pas på, at der ikke er sprøjtet, hvor du plukker grønt eller kører mange biler.
Foderet skylles og tørres godt igen, så det ikke er for vådt. Lad også grønt fra køleskabet stå lidt ude, så marsvinene ikke får ondt i maven eller diarré af for kold mad.
jun 2010
Følger: 1 Følgere: 1 Gnavere: 1 Emner: 1 Svar: 7
- Tørfoder: Det bedste tørfoder man kan give sine marsvin er tørfoder i pilleform specielt lavet til marsvin, f.eks. marsvinepiller med C-vitamin. Mange færdige müsli-blandinger indeholder meget korn og andet med højt kalorieindhold, som kan være skadeligt for marsvinet, hvis det får for meget af det.
- Grøntfoder: Man bør give sit marsvin grønt hver dag. Der er meget at vælge imellem, men det smarteste er at give grønt, der indeholder meget C-vitamin, som er livsnødvendigt for marsvin, og som de skal have gennem kosten. Nogle eksempler på grøntfoder med højt C-vitaminindhold er: persille (både bredbladet og krus), peberfrugt og forskellige kåltyper (grønkål, hvidkål, spidskål, broccoli osv.). Gulerødder er gode til at slibe tænderne, men indeholder ikke meget C-vitamin. Agurk er meget vandholdigt og er en yndet godbid, men indeholder ellers ikke meget næring. Salat bør kun gives som godbid. Om sommeren kan man også høste grønt i naturen, blot man sørger for at gøre det et sted, hvor der ikke bliver luftet hunde eller kører mange biler. Græs, mælkebøtteblade og skvalderkål er nogle eksempler på foderplanter. NB: hvis man giver foder som marsvinet ikke er vant til, bør man starte langsomt op og kun give lidt ad gangen, for at marsvinets mave kan vænne sig til det, så den ikke får diarré. Ligeledes bør man undlade at give for vådt og for koldt foder.
- Hø: Marsvin har brug for at have fri adgang til hø, da det er nødvendigt for at sikre en god fordøjelse. Høet skal helst være godt spisehø. For at forhindre at høet bliver svinet til af urin, kan man anvende en høhæk.
- Vand: Man bør give marsvinet frisk vand dagligt
maj 2010
Følger: 58 Følgere: 61 Gnavere: 19 Emner: 73 Svar: 3.427
jun 2010
Følger: 1 Følgere: 1 Gnavere: 1 Emner: 1 Svar: 7
Taaak det er dog ikke mig der har skre vet dem jeg har taget dem fra der hvor jeg følger madplan osv for mit marsvin
jul 2012
Følger: 1 Svar: 1
Jeg købte mine marsvin hos en opdrætter og hun brugte det selv og har aldrig haft problemer med sine marsvin og giver sjældent grønt. Hun henter det selv i tyskland og jeg køber så igennem hende.
Så jeg giver 5 ***** stjerner til fodderet. :o)
Foder til både kaniner og marsvin.