{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
869 visninger | Oprettet:

Overgang til andet foder problemer *hamster* {{forumTopicSubject}}

Hej søde Gg'ere

Jeg har to hamstre, og de fik müsli da jeg fik dem, og har så villet køre dem over på Hamster Complete, og har som man skal gradvist øget delen af hamster complete og skåret ned på müslien, men problemet er at de lader pillerne ligge og blot spiser müsli foderet - har gradvist øget det de sidste 2-3 uger, men de lader stadigvæk pillerne være, så er i tvivl om jeg simpelthen bare skal tage müslien fra dem og håbe på at de spiser pillerne.


Mvh. Safiya


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vandtilførsel til opvaskemaskine 810 kr.
  • Sætte tre forskalningslister op 1.000 kr.
  • Vi skal have delt en murphy seng i to og båret den ind i lejlighed 1.650 kr.
  • Rengøring 7 timers arbejde i Ølsted 2.430 kr.
  • Lampe ophæng 500 kr.
  • Hænge overskab op i bryggers samt sætte låger på. 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Overgang til andet foder problemer *hamster*
  • #1   22. sep 2013 Det kan tage lang tid at vænne en hamster fra mere "farverigt" foder, som hamsteren kan sortere i, til foder som hamster complete. Nøjagtigt som os selv - vi foretrækker også at kunne vælge mellem forskellige retter aftensmad, fremfor at spise pasta med kødsovs HVER aften.

    Müslien indeholder foderstykker med forskellig smag, hvorimod Complete smager af det samme. Jeg ville forsøge at fjerne müslien fra buret smiley

    Da jeg havde tamrotter gik der 2-3 dage før de ville spise Altromin (også et komplet-foder), selvom jeg ikke tilbød dem andet. smiley


Kommentér på:
Overgang til andet foder problemer *hamster*

Annonce