1.386 visninger
|
Oprettet:
Wodent Wheel {{forumTopicSubject}}
Hej jeg har et guldhamster. Hun er ikke så glad for træhjulet fra Karlie Wonderland, diameter 20 cm. Hvordan er guldhamstre? Er de glade for at løbe i hjul eller ikke. Min virker som om hun ikke er glad for det. Men tror det er fordi hjulet ikke er godt nok. Overvejer at købe et wodent wheel senior til hende. Er det nogen der ved om man kan købe det i DK? Jeg fandt lykkeshamsteri og har skrevet til hende, men hun har ikke svaret. Er der andre steder?
jan 2011
Følger: 52 Følgere: 47 Gnavere: 2 Emner: 74 Svar: 802
Et wodent wheel, er et super godt hjul. Mettes hjemmeside er meget gammel, så hun har måske skiftet mail? Man kan også købe wodent wheel, og noget der ligner hos Lux shoppen og zooplus.
Det vigtigste med hjulet er at det er sikkert for hamsteren. Det må minnimum være 25 cm i dia, og skal have fast bund, så ingen tremmer eller lignende.
Hjulet er meget vigtig for hamsteren, og de fleste løber over en kilometer i det natten over. Selvom det ikke virker til din bruger det burde den altid have et til rådighed. Jeg ville sigde at det er direkte synd for en hamster der ikke har et hjul!
Prøv og se inde på dansk hamster forenings face book side, hvor der er et par som sælger hjul. Dog mest flying saucer, da det er noget af det bedste man kan få! Dog er wodent wheel, store karly wonderland, nobi hjul og en masse andre også godt!:)
Hvor meget vejer din hamster og hvor lang er hun ca?:)
apr 2010
Følger: 10 Følgere: 59 Gnavere: 15 Emner: 48 Svar: 1.534
http://www.zooplus.co.uk/shop/small_pets/accessories/exercise_wheels/174195
De er også udemærket og har en dejlig stor størrelse så selv en voksen guldhamster kan bruge det
feb 2013
Følger: 1 Emner: 4 Svar: 3
Jeg ved ikke hvor meget hun vejer, men hun er 16-17 cm lang.
jan 2011
Følger: 52 Følgere: 47 Gnavere: 2 Emner: 74 Svar: 802
Wodent Wheel