{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.150 visninger | Oprettet:

Lange matte hår (marsvin).. {{forumTopicSubject}}

Mit marsvin har sådan nogen lange hår på bagdelen som er meget matte og kedelige i forhold til de andre. Desuden fælder hun ret meget og har gjort det helt siden jeg fik hende (ca. 2 mdr siden).
Inden hun kom hjem til mig, først i Januar, var hun i en tidligere svinesti i en meget kold stald. Da jeg bor i lejlighed er hun self indenfor nu..

Fælder marsvin generelt meget?
Tror I de lange hår forsvinder?

Håber der er nogen der kan svare på mine spørgsmål smiley
Krista

(Vil lige tilføje at det er mit første marsvin) (:


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vaskemaskine med vand problemer 490 kr.
  • Ophænging af 80’ tv og væg reol 1.299 kr.
  • 2x Radiator der skal genstartes 1.200 kr.
  • Hjælp til at samle skab 490 kr.
  • Reparation fuge i bruser mellem flise og afløbsrist. 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Lange matte hår (marsvin)..
  • #1   9. apr 2010 Jeg mener det er det man kalder for en semi langhåret marsvin. Dem har vi også nogle stk af.

    Hun fælder måske fordi hun har været vant til at gå ude og du så har taget hende ind. Det er jo lidt af en omskift, på den tid af året. Du skulle nok ha ventet til det var blevet lunere i vejret, med at tage hende ind.


  • #2   9. apr 2010 Det kan godt være fordi hun har sat en form for vinterpels fordi hun var vant til at stå ude, og nu taber det igen fordi det er ved at blive varmere i vejret, ligesom alle andre dyr smiley

  • #3   9. apr 2010 Som Lone er inde på, - dit marsvin er semi langhåret, så de lange hår forsvinder ikke, - men du kan klippe dem af om du vil.

    Mht. at fælde, kan det også være foderet.
    - Hvad får hun nu?


  • #4   9. apr 2010 Hmmm tror ikke hendes fældning har noget at gøre med vinterpels. "Almindelig" marsvin stammer fra syd-amerika hvor det jo er varmt året rundt så det er ikke skabt til at få vinterpels. Andre racer som de langhårede (sheltie, coronet, peruaner, alpaca, texel osv...) er opdrættet i fangeskab og har derfor heller aldrig oplevet vinteren. Dit marsvin er ikke nødvendigvis semilanghåret. Hvor gammel er den? Hvis den er voksen så jo - så er den semilanghåret, men hvis det er en unge kan den få længere pels end det du beskriver den har. "Rigtige" langhåret racemarsvin kan få op til 50 cm lang pels til hver side. Altså 100 m ud til siderne i alt!! smiley

    Du kan altid bare klippe pelsen smiley Men hvis marsvinet har lang pels ska man redde pelsen hver eller hver anden dag. Hvad får den at spise?? Pelsens mat-hed kan godt have noget med foderet at gøre.

    OBS: Glemte at sige at hvis marsvinet er en CH teddy (en teddy med lang pels. får mest pels bagpå så måske har du fået fat i sådan en?) så har de som almindelige teddyer en fælde-periode. Når det bliver født har de babypels, men så fælder de og får en mere voksen-aftig pels.

    Kan du beskrive marsvinets udssende lidt mere? Så kan det være kan hjælpe lidt mere smiley KNUS!


  • #5   9. apr 2010 Celina :
    Sådan har alle dyr det jo! smiley Ligemeget hvor de kommer fra, kán de få vinterpels hvis de bliver vant til at stå i kulde/en lav temperatur.


  • #6   10. apr 2010 Kunne ikke vente med at tage hende ind da jeg bor på 2. sal i en lejlighed, og det ville da være synd hvis hun skulle stå ude på altanen.

    Hun har en rødbrun pels, da jeg fik hende havde hun mere af den lange pels, det er som om den nærmest er blevet pænere, men kigger man på hendes underuld, så har den samme farve som de lange hår.

    Jeg aner ikke hva race hun er, har fået hende ude på en bondegård, hvor som sagt gik i en svinesti sammen med en kanin og nogen andre marsvin.

    Jeg giver hende noget foder der er købt i land og fritid.. Har smidt posen ud, men det hedder vist nok KING.. Det er sådan en stor gul pose.. Ud over det for hun ekstra C-vitaminer (pulver) og self alt det hø hun kan spise, samt div grøntsager..

    Jeg fik hende sidst i Januar, så har haft hende lidt over 2 mdr smiley


  • #7   10. apr 2010 hmm noget kan godt tyde på hun er CH teddy-blanding når du skriver hun har underuld smiley søg på google: CH teddy så kan du se hvordan de ser ud. Kig på det første billede i tredje række af den der grålige smiley På den kan du nok bedst se at hørene er længere bagpå end foran

  • #8   10. apr 2010 Marsvin har da mig bekendt netop IKKE underuld, - da heller ikke CH'erne?!

    Er der hele korn i det foder hun får?
    - Hel ren korn i foderet er SKIDT for et marsvin.


  • #9   10. apr 2010 Ihh altså smiley

    Det jeg mente var, at hun er blankere i det yderste af pelsen end hun er længere inde ved huden...


  • #10   11. apr 2010 Ch teddyer HAR underuld smiley Ved det selv da jeg har en og har haft flere ;D

  • #11   11. apr 2010 Dén var ny for mig, - har så heller aldrig set en CH irl, men marsvin er da netop kendt for ikke at ha' underuld? Men du har jo sikkert ret, har bare aldrig set det smiley

    Må finde nogen med en CH jeg kan studerer lidt *GG*


  • #12   11. apr 2010 hehe ja smiley Men ved at de har underuld som unger og "ungmarsvin" da CH'erne skifter fra babypels til voksenpels smiley Må dog inrømme jeg aldrig har nået at få en voksen CH xD Men ungerne har og det mærkes også som om det voksne har når man "piller" ved dem.

  • #13   12. apr 2010 det kan være det er det Alberte gør så, skifter til voksenpels.. Hun er jo ikke så gammel, og det er altså som om det er meningen de der lange hår skal falde af.. Der har også været flere af dem..

    Vi må bare vente og se hvad der sker, er glad for hende som hun er smiley


  • #14   12. apr 2010 Ja det er jo ikke udseenet det tæller smiley

Kommentér på:
Lange matte hår (marsvin)..

Annonce