Hanner i parringstid? {{forumTopicSubject}}
Hej GG.
Min han kanin prøver hele tiden at parre vores ben og arme...
Hvor lang tid bliver ved med det?
Hej GG.
Min han kanin prøver hele tiden at parre vores ben og arme...
Hvor lang tid bliver ved med det?
Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.
apr 2015
Følger: 22 Følgere: 79 Gnavere: 1 Emner: 22 Svar: 68
apr 2015
Følger: 22 Følgere: 79 Gnavere: 1 Emner: 22 Svar: 68
mar 2011
Følger: 8 Følgere: 57 Gnavere: 1 Emner: 10 Svar: 37
Eller få ham kastreret
mar 2011
Følger: 8 Følgere: 57 Gnavere: 1 Emner: 10 Svar: 37
Han er nu ikke nået til den periode af hans liv inu
apr 2015
Følger: 22 Følgere: 79 Gnavere: 1 Emner: 22 Svar: 68
sep 2011
Følger: 23 Følgere: 44 Emner: 2 Svar: 983
apr 2015
Følger: 22 Følgere: 79 Gnavere: 1 Emner: 22 Svar: 68
Det vil jeg gøre nu her
sep 2011
Følger: 23 Følgere: 44 Emner: 2 Svar: 983
Men ejernes uheldige håndtering af deres kæledyr kan provokere en adfærd frem, som normalt håndterede kaniner ikke udviser.
Og så føler jeg, at ejerne skal korrekses i stedet for at man straks fjerner kaninernes kønsorganer.
aug 2010
Følger: 58 Følgere: 117 Gnavere: 8 Emner: 13 Svar: 2.255
Pt. har jeg 5 hanner, og kun en af dem er kastreret, hvilket der er en anden årsag til. De 4 andre render ikke og humper, strinter og markerer hele tiden, men er helt igennem rolige og afbalancerede kaniner.
Min tidligere kanin derimod var simpelthen så hormonel frustreret, at jeg ikke så anden udvej end at kastrere ham. Han lavede ikke andet end at løbe rundt i cirkler, strinte, løbe efter menneskers ben mv. i et forsøg på at parre. Han blev ikke gejlet op til noget og blev ikke behandlet anderledes end mine andre kaniner. Det eneste han havde i hovedet var bare at humpe og strinte, og det syntes jeg dæleme var synd for ham. Ja og han var desuden fra en stamme med udstillings- og hopkaniner og var så forhåbentligt ikke noget resultat af dårligt avlsarbejde.
Det hele løste sig efter kastrationen, da han var 2 år. Han blev en rolig kanin igen, faldt helt til ro og var ikke hele tiden oppe på mærkerne.
jun 2015
Følgere: 3 Emner: 5 Svar: 59
sep 2012
Følger: 12 Følgere: 24 Emner: 68 Svar: 296
Jeg forstår simpelthen ikke hvad du mener. Jeg har kun haft 1 kanin så jeg er overhoved ikke kanin ekspert men jeg har læst meget og besøger dyrlægen tit så jeg her får korrigeret min viden. Som sygeplejerske ved jeg at Testosteron påvirker alle mænd uanset om det er mennesker eller dyr og nogle dyr er ekstremt præget af det. En hingst vil bryde gennem stødhegn for at komme ind til hopperne på marken ved siden af og mange hingste kastreret simpelthen fordi de ikke kan styres. "Boller som kaniner" kommer jo ud fra observering og kendetegner kaniners adfærd og en hun kan jo være den rene føde-maskine hvis man bare lader en hun og han gå sammen.
Jeg kender 2 som har fået kastreret deres hunde og mændene i familierne havde det vildt dårligt over det og var bange for at hunden psykisk ville føle sig mindre som en mand, her overfører mennesker altså deres egne følelser og holdninger på et dyr.
Hvorfor skal en han kanin være frustreret og søge efter noget at parre det meste af døgnet i stedet for en kanin som kan bruge sin tid på at være nysgerrig og være i og den roligere adfærd giver positiv interaktion med ejerne.
sep 2011
Følger: 23 Følgere: 44 Emner: 2 Svar: 983
sep 2012
Følger: 12 Følgere: 24 Emner: 68 Svar: 296
Så jeg synes ikke det er os enlige ejere som bruger tid på vores kanin som nærmest får prædikatet at vi sidder og stimulerer vores han kaniner så det minder om et seksuelt forhold hvor vi "piller ved vores hanner" så det er vores egen skyld at de forsøger at parre vores ankler.
Hvis man har en han som udviser en adfærd der gør at man bliver nødt til at trække sig, fordi alt der kan gribes om bliver parret, så mener jeg at man enten skal neutralisere ham eller give ham til en stor besætning som f.eks. Jørgens 100 velstimulerede kaniner.
aug 2010
Følger: 58 Følgere: 117 Gnavere: 8 Emner: 13 Svar: 2.255
Min tidligere kanin, som var helt kulret (humpede alt) blev ikke håndteret anderledes end de andre kaniner jeg har/havde, da jeg var 16 og sikkert tilhøre omtalte kategori, og de andre kaniner var ganske søde og rare (størstedelen hollændere..), så i mit tilfælde var det altså ikke noget, jeg havde overnusset frem i kaninen.
Men der er jo også forskel på om kaninen skal "indgå i en familie" eller om den skal sidde i en stald blandt andre kaniner.
Og avlere er jo forhåbentlig også mere konsekvente mht. at selektere efter god adfærd, hvor en kæledyrs ejer forhåbentlig ikke kaster dyret væk, fordi der er et lille problem.
Jeg kan ikke se det forkerte i at neutralisere kæledyr (inkl. kaniner), for generelt er det jo okay at gøre det hos kat og hund. Det er da også et godt alternativ til at lille Lise skal have lov at opleve kaninunger og på den måde måske komme noget af den useriøse avl til livs ved at neutralisere.
sep 2011
Følger: 23 Følgere: 44 Emner: 2 Svar: 983
Hanner i parringstid?