134 visninger
|
Oprettet:
Hvilken race? {{forumTopicSubject}}
Vi skal have 2 kaniner, som skal bo udendørs. De skal passes af mine 2 børn og mig. Vi havde først besluttet os for franske væddere, men de er nok for store. Vi har nu kig på dværg væddere og mini lops. Jeg har også set en annonce for unger som er en blanding af dværg vædder og mini lop.
Er blandingsracer ok eller kan de være mere sårbare/udsatte for sygdomme etc.? Er noget i tvivl om hvad vi skal vælge.
feb 2017
Følger: 4 Følgere: 23 Gnavere: 4 Svar: 36
Husk en kanin ikke skal løftes på med mindre det er yderst nødvendigt, de kræver man kommer til dem på jorden og nusser med dem på deres præmisser uanset race og størrelse.
Dog vil jeg nok gå efter en kanin med oprejste øre, da kaniner med hængeøre kan risikere at døje med for meget ørevoks som så kræver rensning hos dyrelægen.
Vil altid råde folk der skal havde kanin i og læse inde på https://frikanin.dk/ hvis ikke man allerede har gjort det, der er alt nyeste viden inden for kaniner, både omkring korrekt pasning, til fodring osv.
Der er desværre stadig en del der holder på gammel viden om små bure og Musli blaninger som er forkerte, og har ikke fulgt med at de skal havde mindst 9 kvdm per kanin, så de kræver man bygger et volier når de skal være udenfor som er beskyttet både i top og bund for rovdyr, som ræve, mår og rovfugle.
Og mange dyrehandlere råder også forkert desværre, for at sælge, samt uvidenhed.
Skriver kun for at hjælpe, så i alle og kaninen kan få en god start.
Hvilken race?