{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
615 visninger | Oprettet:

er det for sent at gøre marsvin drægtig? {{forumTopicSubject}}

hej alle sammen smiley
jeg har snakket med mine forældre om at mit marsvin Muffe på 1½ år måske skal prøve at få unger smiley men hun er jo 1½ år, og jeg har lige læst her inde at hvis marsvinet er over et år er det ikke en god ide at få unger smiley
men er det rigtigt, for på de andre hjemmesider jeg har kigget på står der at de helst skal være ca. et år før de for unger smiley hvor gamle skal de være for at de ikke må få unger mere?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardiner 500 kr.
  • Connect washing machine and dryer to circuit 550 kr.
  • Installering af tørretumbler med lidt for kort ledning 500 kr.
  • Lukket for vand og fjernelse af radiatorer 2.000 kr.
  • Vaskemaskine pumper ikke vand ud 1.350 kr.
  • Samle 2 gaderobeskab. 2 dørs. 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  er det for sent at gøre marsvin drægtig?
  • #1   7. dec 2013 jeg vil helst de føder før de er fyldt 2... men afhænger også af hunnens kondition, hvad vejer hun fx? virker hun slank eller fed, muskuløs osv?

  • #2   7. dec 2013 hvis ikke du har sådan helt tjek på at fornemme hvordan konditionen er, så ville jeg ikke gøre det.
    En del hunner har det med at blive lidt til den runde side, og så er det altså noget skidt hvis du fejlbedømmer hende.

    Når du nu har snakket med dine forældre omkring det, har du så husket at få alle de kedelige aspekter med, sådan at alle ved hvad man går ind til?
    Altså evt. dyrelægeregninger kl. bæ om natten til kejsersnit, at I kan miste hun og/eller unger osv.

    Det er så vigtigt at man har husket at tænke på de kedelige sider osse, for det ER hyggeligt at få unger, men det er dælme ikke sjovt når det går galt.


  • #3   7. dec 2013 jae det kan godt gå galt... jeg mistede min første gravide hun, så jow det kan nemt ske. Jeg var ved dyrlæge med hende og få forskellige indsprøjtninger og jeg havde kontakt med nogle andre opdrættere via en chatside (Gnaverforums var ikke rigtig udbredt endnu der i 2001 var det vist) men hun døde i mine arme. Jeg kunne mærke en unge bevæge sig lidt efter hun var død, fandeme uhyggelig oplevelse. Min var for fed til avl har jeg senere lært.

  • #4   8. dec 2013 vi har tænkt på det hele smiley men hun vejer 960 g. og har et stort bur med 3 etager, og kommer tit ud i løbegård med sin ven og løber rundt ... så er hun vel ikke for tyk?
    men når du skriver det med kejsersnit tænker jeg da at de kan vel godt føde selv ikke? smiley


  • #5   8. dec 2013 mange tak for svarene smiley


  • #6   8. dec 2013 men hvis vi beslutter at hun skal have unger, har i så nogle forslag til vi så kan finde en han? (vi har kigget over det hele, men kan ikke finde nogen steder hvor der er en han der søger en hun)

  • #7   8. dec 2013 Er hun kun sammen med en anden når de er i løbegård?

  • #8   8. dec 2013 ja.


  • #9   8. dec 2013 jeg har kun to smiley


  • #10   8. dec 2013 Hvorfor går de ik sammen hele tiden?

  • #11   8. dec 2013 det gør de også:-) jeg troede du mente om hun gik sammen med andre i løbegården:)

  • #12   8. dec 2013 jeg ville ikke avle på en så gammel gris hvis ikke jeg havde masser af erfaring med marsvin.

    Så jeg vil fraråde dig det.

    Vægten er heller ikke overvældende høj for en gris der er 1½ år. Mine vejer det når de er lige under 1 år gamle....

    Derudover tænker jeg hvad er formålet med kuldet? Fordi det er sjovt?


    Derudover jo oftes kan de selv føde, men der er altså de tilfælde hvor det går skidt, og der kan du komme ud for et kejsersnit, og det koster en del penge. Plus det ikke er så tit de overlever kejsersnit.

    Så som der bliver nævnt ja det er dejligt og få marsvineunger de gange det går godt, men der er også de gange hvor det går galt og der er det ikke spor sjovt.
    Så tænk dig godt om, om du er klar på alt det der kan ske hvis det går galt.



  • #13   8. dec 2013 jeg tror at Muffe springer over. vi har også en hun på 4 måneder:) som vi nok vil prøve med i stedet for Muffe. men jeg tænker ikke at hun er gammel nok endnu?

  • #14   8. dec 2013 lyder som en god plan - og ja, hun skal vente lidt endnu.

    Mht at at kunne føde selv. Jo, det kan de selvfølgelig... men der kan altid gå ting galt. En unge kan være vendt forkert... eller der kan ligge en død én, som kan være svær at få ud. Og her er det store problem så at mange marsvin føder i de stille timer..altså om natten, og går noget galt, så ligger man jo og sover og opdager det først når det er for sent.

    F.ex. mit sidste kuld... der forlod jeg rummet i måske 15-20 minutter. Da jeg kommer ind igen, der er der født 2 unger, der sidder i en monsterstor blodpøl. Hunnen er kravlet væk og ligger død et lille stykke væk, med en halv unge ude... død af en blodstyrtning.


  • #15   8. dec 2013 øv det lyder ikke rart smiley men det går vel også godt nogle gange smiley

  • #16   8. dec 2013 det går godt de fleste gange, heldigvis.
    Man skal jo bare huske at det med uheldene ikke kun sker for naboen eller dem der laver mere end ét kuld.

    Det kan nemlig være en rigtig grim oplevelse. Dengang jeg startede, der fik jeg det allerbedste råd fra en anden opdrætter.
    Hun sagde, at når jeg overvejede at sætte en hun til han, så skulle jeg tænke på om jeg var villig til at miste den hun i processen. Og hvis ikke jeg var indstillet på at hunnen kunne dø, så skulle jeg lade være.
    Så hver gang en hun her i huset bliver brugt i avl, så er det sådan jeg har vurderet det inden... og det hænder at en hun ikke bliver brugt i avl, fordi jeg ikke vil risikere at miste hende.


Kommentér på:
er det for sent at gøre marsvin drægtig?

Annonce