481 visninger
|
Oprettet:
Myte om bækkenet.. {{forumTopicSubject}}
MARSVIN
Har lige læst på dette.
Hvad er jeres mening?
Kan man avle på en fx 2 årig som ikke har haft et kuld før?
Eller er det stadig no-go?
http://www.marsvineinfo.dk/myten-om-hunnens-baeligkken.html
maj 2010
Følger: 58 Følgere: 61 Gnavere: 19 Emner: 73 Svar: 3.427
Der er en opdrætter i Sverige, som ikke sætter sine hunner i avl før de er omkring 2 år (står også i artiklen), men hun kender også sine linier 100% og ved, at der ikke sker noget ved det, og ved hvordan hun skal holde dem i form til først at kunne føde i den alder.
Jeg havde en hun på næsten 19 mdr som for ikke så længe siden fødte sit første kuld. 4 store, raske, sunde unger. Og hun er en fantastisk mor.
Hvad min mening er om emnet?
Tja, det kan læses i artiklen, eftersom det er mig, der har forfattet den.
apr 2010
Følger: 10 Følgere: 59 Gnavere: 15 Emner: 48 Svar: 1.534
Men umiddelbart tænker jeg, at ligesom med hunde er der også en øvre grænse for hvor sent man må/kan sætte et marsvin i avlen - men hvor den er, skal jeg ikke kunne svare på, det må de mere erfarne avlere komme med et svar til.
Men ellers så er min mening at jeg helt klart er for at man venter til de er ældre når de får et kuld, end de tidligere 6-8mdr hvor man satte dem til han.
- Tror på der er mange flere fordele ved det og hvem ved om vi i sidste ender forlænger marsvinenes levetid ved det også?
mar 2012
Følger: 15 Følgere: 22 Gnavere: 1 Emner: 93 Svar: 4.241
Jeg er typen der aldrig ville kunne tage din artikel alvorligt alene pga din mangel på kilder. Det er jo bare en lang skreven påstand, en hypotese og hvorfor skulle din teori være bedre end andres? det er det kilder er til... jeg syntes du skulle skrive artiklen om og denne gang have nogle kildehenvisninger med...
man kan ikke bare skrive:
"I Danmark har "de fleste" efterhånden..." enten så får du folk til at lægge navn til, eller også skal du ikke bruge dem som kilde...
et andet eks:
"Dette er "man" også begyndt...." -og så nævner du EN opdrætter, EN person er ikke "man"... der skal flere til.
eller:
"For mange år siden blev der lavet nogle undersøgelser...bla bla" nå blev der det? af hvem? hvad hed rapporten og hvor er den tilgængelig?
Det du har skrevet er ikke en artikel om et fakta, du har skrevet en teori, men underbygger den ikke med en eneste fakta man kan tage og føle på, ergo er hypotesen ikke bevist...
så om igen, for budskabet er jo godt nok....;)
mar 2012
Følger: 15 Følgere: 22 Gnavere: 1 Emner: 93 Svar: 4.241
Jeg kan derfor kun udtale mig om "min" race, abyssinerne: jeg har kun EN gang haft en hun der fødte da hun var over 2 år (hun var 2½ eller lidt over). Hun fødte uden problemer en stor unge på under ti min (jeg havde lige været ved dem ti min før!), men noget gik dog galt for ungen var dødfødt, men altså ingen problemer med at få den ud på ret kort tid, i hvert fald...! den kan have vendt forkert, der sker jævnligt ungen dør hvis den fødes med bagdelen først fx, så det ikke så ved ikke hvad der skete.
Jeg har selv de sidste fire år i hvert fald først sat hunner i avl når de var fyldt 1 år og har 7-9-13 ikke mistet en hun pga fødsel/graviditet mens vi har boet hvor vi bor nu, og her har vi snart boet i 5 år. Jeg får vel 5-10 kuld pr år... det er meget få dødfødte jeg har også. Hvis de små skiderikker så bare også gad lade være med at få 2/3 hanner ville jeg være godt tilfreds...;)
maj 2010
Følger: 58 Følgere: 61 Gnavere: 19 Emner: 73 Svar: 3.427
maj 2010
Følger: 17 Følgere: 88 Gnavere: 5 Emner: 79 Svar: 4.006
Men Susan har jo en pointe. Især mht. rapporter. Det er altid godt med kildehenvisninger, så man selv kan læse nærmere op på tingene.
apr 2013
Følger: 3 Følgere: 3 Emner: 12 Svar: 133
Sådan har jeg oplevet mine marsvin:) Har også altid sørget for de havde en flot vægt, før de blev sat til han.
maj 2010
Følger: 58 Følgere: 61 Gnavere: 19 Emner: 73 Svar: 3.427
maj 2010
Følger: 17 Følgere: 88 Gnavere: 5 Emner: 79 Svar: 4.006
Men Susan citere jo, at du et sted har skrevet, at der for mange år siden er blevet lavet nogle rapporter... Dem kunne man vel godt henvise til?
For jeg er enig i, at almen viden er meget svær at underbygge med kildehenvisninger.
Evt. kan man jo smække navne på en masse bøger e.l. på en liste med kildehenvisninger.
apr 2010
Følger: 3 Følgere: 4 Gnavere: 8 Emner: 88 Svar: 310
Jeg har alm kæle marsvin, så ingen race, bare blandinger.
Tamaya, blir sat til en han om 1 uges tid ca (han kommer hjem til os) hun har sidst fået et kuld da hun var 3-4 mdr. Det var alt alt for tidligt, hun var drægtig fra opdrætter og jeg opdagede det først da hun var oppe over.
Men hun fik 2 unger, og ingen problemer og hun var en super dygtig mor.
Hun blir 3 i juni, så dette blir hendes 2 og sidste kuld.
Jeg overvejede at nadie der blir 2 også skulle sættes til.
Hun er tilllidsfuld, venlig og fin størrelse, og ville være dejligt med unger fra hende.
Jeg er dog bange for at det måske blir svært fordi hun ik har haft født før og så hendes alder nu.
For hvad nu hvis hun føder mens jeg sover, og det går galt
Hendes mor var et fantastisk marsvin, hun var stor, ikke tyk men generelt et stort marsvin og flot, og havde det bedste sind, som hendes datter her har arvet, og det ville være dejligt at føre det videre.
Men er bange for risikoene ved det....hendes mor var lige blevet 4 da hun fik det sidste kuld. Og hun klarede det flot. Et par måneder senere blev hun aflivet pga kræft
Ang linket, så mangler jeg også lidt kilder, for at den skal virke mere troværdig, men det er spændende læsning, og oplysning, og derfor har jeg delt det.
Plus i har opdrættet længe og har mere viden end mig
maj 2010
Følger: 58 Følgere: 61 Gnavere: 19 Emner: 73 Svar: 3.427
Og lige netop det med bøger omkring marsvin, som indeholder brugbar nok information til, at man kan bruge dem til noget... glem det.
Almen viden omkring marsvin er ikke noget, man kan få ret meget af fra bøger.
Som sagt, hvis I ellers kan finde nogle kildehenvisninger på den almene viden, så lægger jeg dem gerne ind.
apr 2010
Følger: 10 Følgere: 59 Gnavere: 15 Emner: 48 Svar: 1.534
I princippet kan jeg godt følge begge sider - for kilder er altså vigtig, problemet er bare at der ikke er nogle deciderede undersøgelser med marsvin, så det er alt sammen bygget på andres erfaringer og viden - men så skal dét jo på som kildehenvisning.
- Jeg har taget den nye viden til mig, baseret på at flere af Jer store seriøse avlere støtter op om det og fordi det lyder logisk i min verden, men der må jo også have været noget som gjorde at I har taget det til Jer?!
maj 2010
Følger: 58 Følgere: 61 Gnavere: 19 Emner: 73 Svar: 3.427
Rollos: Det er der jo netop. Der ligger bla en udtalelse fra Liz Baldwin, som har bemærket en stor forskel i forhold til, da hun parrede dem yngre.
jul 2010
Følger: 1 Følgere: 102 Gnavere: 24 Emner: 19 Svar: 3.101
Jeg forsøger at parre mine hunner omkring 1 års alderen, og efter jeg er begyndt på det har jeg bemærket at de passer ungerne bedre, ungerne er større ved fødslen og det går bedre med ungerne og fødslerne end det gjorde før.
Jeg tror personligt hunnerne er mere mentalt klare på at have unger i en alder af 1 år end når de er 6-7 mdr. gamle.
Og jeg tror også kropsmæssigt de er bedre rustet ved at vente til 1 års alderen.
Men det forudsætter selvfølglelig at konditionen og vægten er iorden.
apr 2010
Følger: 3 Følgere: 4 Gnavere: 8 Emner: 88 Svar: 310
Den ene har prøvet det før, og var super.
Den anden er 1 år blir 2 i juni, har ikke prøvet det før.
Er i fin form.
maj 2010
Følger: 58 Følgere: 61 Gnavere: 19 Emner: 73 Svar: 3.427
At det gik super første gang har ikke så meget at sige, når det er 2½ år siden.
Men set ud fra det, så kan du ligeså godt parre den der fylder 2 i Juni, som du kan parre den, der har haft kuld før. Der vil ikke være nogen forskel når det er så længe siden.
apr 2010
Følger: 3 Følgere: 4 Gnavere: 8 Emner: 88 Svar: 310
De er begge (dem alle egentlig) i fin form, de har jo godt med plads at boltre sig på, og de er ret aktive.(hører tit marsvin ikke er særlig aktive dyr....de har så ikke mødt mine
Vægten er også fin, ja og sindet også.
Så tror jeg springer ud i det igen
Den sidste skal ikke avles på, hun er bestemt ikke egnet.
apr 2013
Følger: 3 Følgere: 3 Emner: 12 Svar: 133
Myte om bækkenet..